Dary trzech magów


Kadzidło

    Jego woń wydziela się podczas spalania żywicy dwóch rodzajów drzewa bosweliowego. Głównym obszarem produkcji kadzidła w starożytności była Saba w Arabii oraz Abisynia i Indie. Szcególnym kunsztem w sporządzaniu pachnącego kadzidła wyróżniali się Egipcjanie, zmieniając jego skład stosownie do czasu i okoliczności spalania. Sztuką było zwłaszcza przygotowanie takiej mieszanki, której dym unosiłby się prosto w górę. Zapewne właśnie podczas pobytu w Egipcie (przez ponad 400 lat) Izraelici nauczyli się przygotowywania różnych wonności.
    W ulatywaniu w górę i rozprzestrzenianiu się kłębów kadzidła dostrzegamy symbol uduchowienia, dążenia wzwyż, ofiary, modlitwy, uwielbienia Boga.

Złoto
    Nie ulegające zniszczeniu przez ogień, rdzę i żrące ciecze złoto jest symbolem czegoś wielkiego i wartościowego, czego posiadanie zapewnia władzę i poważanie. Złoty kolor był także symbolem nieba, dlatego np. w świątyniach i  pałacach często pozłacano belki wiązań dachowych i dachy. Złote tło mozaik, zwłaszcza w sztuce bizantyjskiej, wskazuje na żywioł czystego światła, w którym mieszka Bóg ze swoimi świętymi. Złota aureola wokół ich głów ma to samo znaczenie. Szerokie zastosowanie złota w kulcie miało charakter symboliczny - chciano okazać cześć Najwyższemu tym, co najdrogocenniejsze na ziemi. Obecne przepisy liturgiczne nakazują, aby były wyłącznie ze złota lub pozłacane te święte sprzęty, z którymi bezpośrednio styka się Najświętsze. W Biblii złoto jest też symbolem madrości i sprawiedliwości, często doświadczonej w wielu przeciwnościach: "W ogniu doświadcza się złoto, a ludzi miłych Bogu - w piecu utrapienia" (Syr 2,5).

Mirra
   Jest miło pachnącą cieczą o gorzkim smaku, która sączy się z kory pewnego gatunku drzewa balsamowego. Była bardzo lubianym kosmetykiem w starożytności, używały jej kobiety do pielęgnacji skóry, skrapianą też nią szaty i łoża, noszono ją w woreczkach na piersi, aby stale wdychać jej orzeźwiającą woń. Znane było także jej działanie lecznicze. Egipcjanie używali mirry do balsamowania zwłok. Stąd mirra złożona w darze przez magów odnosi się do natury ludzkiej i smierci Chrystusa.

oprac. Wioletta Masiuda
Strona główna